2011. december 29., csütörtök

Galaktobureko




Sztori

Nem, nem káromkodtam a bejegyzés címében :) A Galaktobureko egy görög édességnek a neve (magyarul görög krémesként emlegetik), és ez a recept kb. évek óta egyik kedvenc és gyakran előveszem egyszerűsége miatt. Namármost. Ha gyerekkorodban imádtad a tejbegrízt, akkor felnőttként most ezt is szeretni fogod. Ha pedig valamilyen hihetetlen oknál fogva nem komáltad a tejbegrízt pulya korodban, akkor is van még remény, hogy ez ízleni fog - láttam már ilyenre példát! Gyakorlatilag csinálunk egy sűrűbb vaníliás tejbegrízt, amit beletöltünk réteslapok közé, és megsütjük - lebutítva így tudnám leírni a dolog lényegét. Külön nagy elismerésnek számított, hogy legutóbb görögök dicsérték és szerették.

Gondolom még mindenki dúskál a bejgli-hegyekben, de ezt a receptet mindenképp csináljátok meg :)

P.S. Itt szeretném megragadni az alkalmat, hogy megköszönjem N. barátnőmnek a bejlgifelajánlást - én, aki nem igazán kedveli a bejglit, most minden nap azt reggeliztem! Puszi :)

Hozzávalók

  • Egy csomag réteslap (6 lapos, nálam Tante Fanny teljes kiőrlésű)
  • 4 dl tej
  • 3 tojás
  • 2 tojássárgája
  • 7,5 dkg búzadara
  • 1 vaníliarúd kikapart magjai
  • 4 evőkanál cukor
  • 10 dkg vaj
  • a sziruphoz: 2 dl víz, 10 evőkanál cukor, 1 citrom leve
  • a kenéshez még kevés olvasztott vaj
  • 10 dkg mazsola előzőleg rumba áztatva (opcionális, én szeretem így)


Elkészítés

  1. A krémhez egy kisebb lábasban összekeverjük először a tojásokat a cukorral, majd mehet bele a tej és a vaníliarúd kikapart magjai. Belekeverjük a búzadarát is, majd tűzre téve forrástól számítva kb. 3-4 percen belül sűrű krémet csinálunk belőle. Amikor kész, beletesszük a mazsolát is, és elkeverünk benne 10 dkg vajat.
  2. Egy kivajazott közepes méretű (20x30) tepsi vagy kerámiatál alját kivajazzuk, majd a réteslapok felét belefektetjük úgy, hogy kilógjon a szélén is. Megkenjük kevés olvasztott vajjal, majd rákanalazzuk a darapudingot. Befedjük a réteslapok másik felével, és bebugyoláljuk vele a pudingot. Ismét megkenjük vajjal, majd egy éles késsel átlósan mélyedéseket vágunk bele.
  3. 190 fokon 10 percig, majd mérsékeltebb, 150 fokon újabb 20-30 percig sütjük, szép aranybarnára. Közben a szirup hozzávalóit összefőzzük, amit a sütőből frissen kivett süteményre locsolunk.


Bár a recept ekkora mennyiséget ír, én általában csak a szirup felét használom fel - lehet, hogy felvenne többet is, de akkor túl édes lenne.

2011. december 5., hétfő

Ízperverzió és sütőtökös-citromos risotto



Sztori

Néha már gondolkodóba esem egy-egy recept kitalálásakor, hogy ez most különleges és újító vagy inkább az "undi" kategóriába tartozik-e. Itthon nem is merek annyira kísérletezni, az ember lánya hogyan legyen gasztroforradalmár mikor a család csak pörköltön és rántott húson él, kérdem én???!!! Angliában picit más volt a helyzet, ott annyira örült az angol családom, hogy minden este meleg étel várja őket, hogy zokszó nélkül megettek mindent, de tényleg mindent, amit eléjük raktam. Egyetlen esetre emlékszem, amikor hosztanyukám kissé elsápadt a konyhában, és udvariasan megkérdezte, hogy do you mind....ha azt inkább kihagyod, mert nem szeretném a fél éjszakát a wc-n tölteni, köszike :)) A mondat másik felét már csak én tettem hozzá, de tényleg annyira illemtudóak ezek az angolok, hogy én biztos vagyok benne, hogy még azt is halálra dícsérték, ami annyira nem is ízlett nekik. Na de hogy minél kérdezte ezt a hostanyukám...Na jó, elárulom: volt egy kedvenc királyrákos-zöldséges-chilis-lime-os mindent bele tagliatelle tésztám, kint fejlesztettem tökélyre, nagyon szerettem. Egyszer épp kéznél volt egy friss kókusz, és megkérdeztem őt, szerinte illene-e a rákhoz és zöldségekhez a kókusz, végülis a különleges ízekre bukunk, vagy mi. Na ez már kiverte a biztosítékot, így nem került kókusz a rákos tésztába. De erről most eszembe is jutott, hogy ezt a receptet is publikálni kellene.

Biztos mindenkinek vannak ízperverziói. Mint mikor a Farm ahol élünkbe a terhes csaj éjjel kiszökött a spejzba és mézbe mártott ecetes uborkát burkolt. De apukám például a tejfölös mákos tésztát imádja. Én nagyon szeretem a húsokat gyümölccsel kombinálni, így gyakran csinálok thai ananászos csirkét is, étteremben kacsával még finomabb.

Holnapra szerettem volna főzni valamit, amit magammal tudok vinni a munkahelyemre. És akkor itt, életemben először, elkövettem vagyis el fogok követni egy szentségtörést a risotto aranyszabályai ellen: a profik ugyanis azt mondják, a risotto csak frissen jó, méghozzá nagyon-nagyon frissen, "másnaposan" élvezhetetlen. Na majd meglátjuk. Angliában szintén sok risottot csináltam, Jamie könyve erre is megtanított, én a risotto elkészítésének részletes menetét engedelmetekkel le sem írnám, ugyanis ezt már előttem rengeteg gasztroblogger megtette. Csak röviden: a risottonk az alábbi dolgoktól lesz igazán risotto:

  • Igazi alapléből készítjük és nem leveskockából. Erre a célra tökéletesen megfelel anyukám megmaradt hétvégi húslevesének a leve, de gyorsan össze is dobhatunk egyet, elkészítését szintén lásd Dolce Vita-nal vagy Ízbolygónál.
  • Rendes risotto rizsből csináljuk - ezen belül van többfajta, bármelyik jó, de sima hosszúszemű rizsből nem készülhet risotto.
  • A risotto a hagymán kívül maximum 2-3 zöldséget tartalmazzon - a risottonak pont az egyszerűsége a lényege, az ízek elvesznek, ha ezerféle zöldséggel telerakjuk.
  • 1-2 dl száraz fehérbor elpárologtatása a risottonkban még az alaplé hozzáadása előtt.
  • A kész risottora vajat és reszelt parmezán sajtot dobni, majd lefedni 10 percre.
Én legalábbis így szeretem, illetve így tanultam. A risottoban az a jó, hogy ezerféle variációja létezik attól függően, hogy milyen zöldséget vagy fűszert adunk hozzá. A risotto egy tipikusan húsnélküli egytálétel - a főzési mechanizmusából adódik, hogy nincs húsos verziója. Az én két kedvencem a sütőtökös-királyrákos illetve a gombás risotto, a holnapi ebédem viszont a jelenlegi kíséreletezős hangulatom eredménye, meg ami a kamrában volt, így lett sütőtökös-citromos-fokhagymás. Ennyi rizsa után (remélem mindenkinek leesett a kis szóviccem :) ) jöjjön a recept:

Hozzávalók (2 fő részére)

  • Két marék kisebb kockára vágott sütőtök
  • 1 hagyma
  • 2 dl száraz fehérbor
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 1 citrom
  • 1 liter alaplé
  • 20 dkg risotto rizs
  • só, bors
  • olívaolaj
  • parmezán sajt reszelve
  • vaj
Elkészítés

  1. Az apróra vágott hagymát olívaolajon üvegesre pirítjuk, majd hozzáadjuk a közepes kockára vágott (és előzetesen meghámozott) nyers sütőtököt. Együtt főzzük-pároljuk őket addig, amíg a tök félpuha nem lesz, ez kb 15 perc.
  2. Hozzáadjuk a risotto rizsünket, feltekerjük a lángot, és egy percig gyorsan kevergetve elvegyítjük a hagymával. Hozzáadjuk a fehérbort, majd addig főzzük, amíg az alkohol el nem párolog belőle.
  3. Hozzáadjuk az első merőkanál alaplét, ekkor fűszerezzük is: só, bors, késlappal bezúzott megpucolt egész fokhagyma + a citrom reszelt héja és kevés leve.
  4. Közepes lángon addig keverjük, amíg az alaplé el nem fogy, ekkor még egy merőkanál alaplét adunk hozzá. A műveletet addig ismételjük, amíg a risotto-nk al dante-ra nem puhul, ekkor rádobunk kb 10 deka reszelt parmezán sajtot és egy evőkanál vajat, jól elkeverjük, és lefedjük 10 percre, hogy a saját gőzében még puhuljon picit. Frissen tálaljuk, a sütőtökös verzióhoz nagyon jól illik még a friss zsálya!
Bon appetit!

u.i. kommentben várom a Ti ízperverziótokat :))

2011. december 4., vasárnap

Pásztorok pitéje, azaz Shepherd's Pie




Nemrég volt alkalmam visszalátogatni Angliába, és hazaérve arra gondoltam, hogy valami angolos kajával lepem meg kis családom. Ilyenkor rendszeres szájhúzogatás az eredmény, persze amit nem ismer az ember, azt nem is mindig fogadja kitörő örömmel. Az angolok egyébként imádják a pitéket, ami náluk azt is jelenti, hogy különféle húsokat befednek leveles tésztával vagy krumplipürével, megsütik, és voilá, kész a pie, ami semmiképp sem American, hanem British English, kérem szépen :). A hostanyukám fish pie-ja egyébként máig feledhetetlen, legközelebb talán megpróbálkozom azzal is - a fish pie-nál egy lazacos-rákos-fűszeres ragut rakunk egy tepsi aljára, befedjük krumplipürével, majd megsütjük. Isteni! Persze ennek is vannak különböző változatai, rá lehet keresni neten, a legjobb Fish Pie receptje Jamie barátunknak van. De térjünk vissza a "pásztoros" pitére - itt egy darált marhahúsos ragut készítünk, amit lefektetünk a tepsi aljára, rá krumplipüré, és aranybarnára sütjük. A krumplipüré elég nagy imádatnak örvend egyébként angol honban, és a mashed potato készítésére egy művészeti ágként gondolnak - a legnépszerűbb sztárséfek külön fejezetben akár oldalakon át taglalják, hogy hogyan is kell csinálni, pontosan hány kiló krumplihoz hány deci víz kell, mekkora kockára vágjuk a krumplit, stb. Ezt azért kicsit túlzásnak tartom, de tény, hogy nagyon profi buripürét tudnak csinálni.
A Shepherd's Pie másik elnevezése Cottage Pie, és eredetileg darált bárányhúsból készül, azonban ennek az ára is borsosabb, és mi itthon nemigen eszünk bárányt, annál inkább marhát vagy sertést. Hogy rendbe tegyük az elnevezéseket: amennyiben bárányhúsból készül, akkor Shepherd's Pie, ha pedig marhából, akkor Cottage Pie néven illetik ezt a könnyen elkészíthető ételt. A neten utánanézve a legtöbb helyen skót eredetűnek titulálják, és állítólag az unatkozó háziasszonyok egyik ötleteként született, miként lehetne felhasználni a megmaradt húsokat.

Ezek után jöjjön a recept, 4-5 főre:

Hozzávalók a húsos raguhoz
  • 1 kg darált hús (marha vagy bárány)
  • 1 kg répa (kb 6 nagyobb) apróra szeletelve
  • fél kg hagyma, apróra vágva
  • 3 gerezd fokhagyma
  • negyed kg zeller, apróra vágva (én ehelyett inkább póréhagymát vettem)
  • 250 ml száraz fehérbor, az íze végett :)
  • 250 ml paradicsomszósz, sűrűbb fajta
  • só, bors
  • ketchup
  • opcionális: worchester szósz ( hiperekben kapható)
  • fűszerek ízlés szerint, én rozmaringot tettem bele illetve kevés oreganot
Hozzávalók a krumplipüréhez

  • 1 kg hámozott, kockára vágott krumpli
  • 100 gr vaj
  • forró tej (2 deci kb, vagy amennyit felvesz a pürénk)
Elkészítés

  1. Olajon üvegesre pirítjuk a hagymát és fokhagymát, majd rádobjuk a húst, amit fehéredésig pirítunk. Felöntjük a fehérborral, és addig főzzük, amíg az alkohol el nem párolgott belőle, kb. 5-10 perc
  2. Hozzáadjuk a többi zöldséget, majd fűszerezzük (só, bors, rozmaring) és addig főzzük, amíg a zöldségek meg nem puhulnak. Ekkor hozzáadjuk a paradicsomszószt is illetve ketchupot és worchester szószt, ha van otthon, és még fűszerezzük-kóstoljuk. Amennyiben túl száraz lenne a szószunk, adunk hozzá még paradicsomszószt vagy ketchupot.
  3. A szószunkat beleöntjük egy közepes tepsi aljába, és elkészítjük a krumplipürét : a krumplit megfőzzük sózott vízben, majd leszűrve vajjal és forró tejjel krumplinyomó segítségével eldolgozzuk, amíg püré állaga nem lesz, sózzuk-borsozzuk.
  4. A krumplipürével befedjük a ragunkat, majd 200 fokos sütőben addig sütjük, amíg a piténk teteje szép aranybarna nem lesz, ez kb 30-50 perc, sütőtől függően.